Podsumowanie 41 PPDR na Jasną Górę

W 41. Pieszej Pielgrzymce Diec. Radomskiej przybyło we wtorek, 13 sierpnia dokładnie 6 tys. 23 osób. To najliczniejsza dziś grupa pielgrzymkowa. W drodze pątnicy spędzili 8 dni pokonując ok. 200 km. Cała pielgrzymka składała się z 40 grup podzielonych na 5 kolumn. Nad przebiegiem pielgrzymowania czuwa ks. Mirosław Kszczot. 

W tym roku pątników prowadziły słowa: „W mocy Bożego Ducha”. W pielgrzymce uczestniczyło aż 108 kapłanów, 46 kleryków i 17 sióstr zakonnych. W tym roku na szlak wyruszyli także pielgrzymi m.in. z Ukrainy, Białorusi, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Holandii. 

Z grupy do grupy pielgrzymowała grupa powołaniowa, złożona z 7 kleryków z seminarium duchownego w Radomiu wraz z ojcem duchownym seminarium, opowiadając pielgrzymom o pięknie powołania kapłańskiego. 

W pielgrzymce szła także grupa mundurowa, a w niej żołnierze, strażacy, policjanci, straż miejska, pracownicy służby więziennej i inspekcji transportu drogowego. 

Tak duża grupa pielgrzymkowa zabezpieczana była przez 16 lekarzy, 105 pielęgniarek i 14 ratowników medycznych. 

Wraz z Radomską Pieszą Pielgrzymką przybyły także pielgrzymki rowerowe (5 grup w liczbie 140 rowerzystów). Ks. Marcin Wojciechowski prowadził rowerzystów z Bliżyna: „Dziękujemy Panu Bogu za 100 lat parafii Bliżyn. Chcemy podziękować za wszystkie łaski, i prosić o ożywienie wiary w naszych rodzinach, w naszej parafii”. 

Na Jasną Górę dotarła także 8. Diecezjalna Pielgrzyma Biegowa z Radomia do Częstochowy. 50 biegaczy pokonało trasę z Radomia na Jasną Górę w ciągu 2 dni. Biegacze modlili się w intencji tragicznie zmarłego ultramaratończyka Grzegorza Lasoty. Organizatorem pielgrzymki jest Tadeusz Kraska ze Stowarzyszenia 'Biegiem Radom!'. Pielgrzymi biegli w systemie 15-minutowych zmian sztafetowych oraz odcinkami biegu wspólnego. 

Uczestnicy Pieszej Pielgrzymki z Radomia po raz pierwszy uczestniczyli w nabożeństwie pokutnym w Sanktuarium o. Pio na Przeprośnej Górce koło Częstochowy, gdzie przepraszali za grzechy i profanację Obrazu Matki Bożej. Nabożeństwo to odbyło się dziś w południe, a odprawił je bp Henryk Tomasik, ordynariusz radomski. 

Pątnicy do sanktuarium dotarli ok. godz. 15.00. Z jasnogórskiego Szczytu pątników witali: bp Henryk Tomasik, ordynariusz radomski oraz bp Piotr Turzyński, biskup pomocniczy diecezji. 

„Idę pierwszy raz z grupą ze Skarżyska i muszę powiedzieć, że było sympatycznie, a grupa bardzo rozśpiewana. W tym roku zauważyliśmy, że w pielgrzymce idzie bardzo dużo rodziców z dziećmi i to jest piękne, ponieważ świadczy o tym, że pielgrzymowanie nie umiera” - podkreśla ks. Mateusz Nowak, grupa sanktuaryjna ze Skarżyska-Kamiennej. 

„Wędrowało się pięknie, pogoda wspaniała, cieszymy się, że już jesteśmy u stóp Mateńki. Intencje są przeróżne, tyle, ile osób tu idzie. Ja modlę się o szczęśliwe rozwiązanie dla mojej siostry, która jest w stanie błogosławionym i mam nadzieję, że Mateńka ją wspomoże” - dodaje ks. Piotr Nojek z tej samej grupy. 

Aleksandra i Rafał Wątrobińscy szli w strojach ślubnych na czele grupy ze Skarżyska-Kamiennej. „Zawsze chcieliśmy odbyć taką pielgrzymkę po ślubie. Pielgrzymujemy wspólnie od czterech latPrzychodzimy tu, żeby podziękować za nasze małżeństwo i prosić, o to aby wytrwać dalej w szczęściu” - mówią nowożeńcy. 

„Idę już 6. raz, idę z dzieciakami, które mają 10 i 8 lat, i ze łzami w oczach potwierdzam, że jeżeli przynosi się intencje tu, na Jasną Górę, to zawsze się spełnia. Idę w intencji bardzo chorego przyjaciela - mówi wzruszona Agata z pielgrzymki radomskiej - W moim odczuciu ten trud, ten czas, który poświęcamy Panu Bogu to jest wszystko, co możemy Mu dać od siebie za to, co dostajemy na co dzień w życiu, za łaski i dobro, które nas spotyka”. 

Wieczornej Mszy św., rozpoczętej o godz. 19.30 na Szczycie, przewodniczył bp Wiesław Mering, biskup diec. włocławskiej. Eucharystię koncelebrowali: bp Jan Piotrowski, biskup diec. kieleckiej, który wygłosił homilię; bp Henryk Tomasik, biskup diec. radomskiej; bp Grzegorz Kaszak, biskup diec. sosnowieckiej; bp Piotr Turzyński, biskup pomocniczy diec. radomskiej. W Eucharystii wzięły udział tysiące pieszych pielgrzymów, wśród nich pątnicy: 41. Pielgrzymki Radomskiej, 38. Pielgrzymki Kieleckiej, 31. Pielgrzymki Włocławskiej i 28. Pielgrzymki Sosnowieckiej. Słowa powitania w imieniu Jasnej Góry wypowiedział o. Mieczysław Polak, podprzeor sanktuarium. Na początku Mszy św. minister Marek Suski odczytał list od Premiera RP Mateusza Morawieckiego. 

„Każdy kto chce budować lepszy świat, musi mu dać solidny fundament, który nie może być owocem ludzkiej spekulacji, nawet tej nazywanej naukową, ale musi się opierać o ewangeliczną skałę, jaką jest Jezus Chrystus - podkreślał w homilii bp Jan Piotrowski – Popatrzcie, jak budowniczy dotychczasowego świata, zarówno pogańscy, czerwoni, brunatni, zieloni, tęczowi jeszcze nikomu nie dali w pełni obiecywanego szczęścia, ale same dramatyczne, dziejowe okropności. Co więcej, zawsze to czynią czyimś kosztem, ich rewolucyjna niecierpliwość nakazuje niszczyć to, co święte i piękne w religii, obyczajach, tradycji, małżeństwie i rodzinie”. 

Na zakończenie Eucharystii zgromadzeni na placu przed jasnogórskim Szczytem pielgrzymi odśpiewali modlitwę Apelu Jasnogórskiego. 

 

o. Stanisław Tomoń 

źródło: http://www.jasnagora.com/wydarzenie-13109